file Ξεκινώντας από το μηδέν

Περισσότερα
14/04/2018 17:33 - 14/04/2018 17:37 #25375 από Goude
Goude απάντησε στο θέμα: Ξεκινώντας από το μηδέν
Εδαφοανάλυση έκανες;
Το χώμα εκεί τι είναι;
Δυνατότητα για πότισμα υπάρχει;
Με δεδομένο ότι σε αυτά τα νησιά, δεν υπάρχει ιδιαίτερη δυνατότητα για πότισμα, εξαρχής θα ξεκινούσα με εδαφοανάλυση, με ένα υποκείμενο που να δίνει το κατά το δυνατόν την βαθύτερη ρίζα, πυκνή φύτευση, λίγο φόρτωμα σε φυλλωσιές και σταφύλια (μεγάλη φυλλωσιά = μεγάλη επιφάνεια εξάτμισης).
Σε καμία περίπτωση δεν θα είχα ως πρότυπο τα αμπέλια που καλλιεργούνται σε περιοχές με άφθονα νερά και είναι γεμάτα φυλλωσιά και σταφύλι. Έχω αμπέλι Ροδίτη που είναι ξερικό. Αν η Άνοιξη είναι καλή (βροχερή), αναπτύσσει πλούσια φυλλωσιά. Κι αν στη συνέχεια το καλοκαίρι είναι πολύ ξερό, γονατίζει και καίγονται φύλλα και σταφύλια.

Το Κοτσιφάλι και η Σουλτανίνα είναι φυτά μεγάλης ανάπτυξης, έτσι; Μπορούν να υποστηριχθούν με νερό;

Όπως είπε και ο κωστας χ, δες τι καλλιεργούν οι άλλοι εκεί και με ποιον τρόπο. Παίζει τον ρόλο του αυτό.
Τελευταία διόρθωση: 14/04/2018 17:37 από Goude.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kravaritis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15/04/2018 14:17 #25380 από λυκος
λυκος απάντησε στο θέμα: Ξεκινώντας από το μηδέν
ΚΑΛΗ ΚΥΡΙΑΚΗ και ευχαριστω για την απαντηση ..Οταν λεω διπλα στο σπιτι δεν ενοω κολλητα ..υπαρχι μια αποσταση .Οπως τα σπιτια εχουν κηπο εγω εχω στρεμματα γυρω μου και ενα κοματι 30Χ6 σκεφτηκα να το κανω αμπελι για χρηση Των πελατων του τουριστικου συγκροτηματος μου που εχω 45 διαμερισματα ...Επισης σε αλλο χωραφι κοντα ετοιμαζω κηπευτικα και σε αλλο χωραφι ετοιμαζω θερμοκηπιο 30Χ10Χ3 υψος !! Θελω να ειμαι μεσα σε αυτους που μπα δεν υπαρχουν και πολλοι που οι πελατες του το καλοκαιρι θα τρωνε βιλογικη ντοματα, αγγουρι, πιπερια, κλπ χωρις φαρμακα κλπ και θα βλεπουν το χωραφι που τα καλλιεργω !!! Εζησα πολλα χρονια στο εξωτερικο και ετρωγα φαρμακα οχι κηπευτικα και τα σιχαθηκα ..Εβαλα σκοπο να ξεφυγω και εγω και οι πελατες ου απο τα φαρμακα..Ψωμι κιζεζικη ζυμη,νερο φαρμακα,χορτα φαρμακα,ψαρια φαρμακα,τι διαολο ετσι θαζησουμε ??/ το αμπελακι το ετοιμαζω για να τρωω αυτο το σταφυλακι χωρις πολλλα φαρμακακια ..Το θεμα μου τωρα ειναι επειδη ο παππους μου στη κρητη ειχα γραμμικο αμπελι και με υποστηλωματα ψηλο σαν κρεβατινα δηλαδη να μην ακουμπουν τα σταφυλια και τα φυλλα στο εδαφος ,θα πρεπει να αγορασω ΑΝΑΡΙΧΩΜΕΝΑ ΥΒΡΙΔΙΑ η το απλο κλιμα οταν αρχισει και γινεται κορμος το υποστηλωνω και ανεβαινει μονο του ?? Φυτευω δηλαδη την καθε κουρμουλα στα 1,5 μετρα αποσταση μεταξυ τους περναω την σωληνα αρδευσης τους ,και μολις δω οτι ψηλωνει και δενει κορμος τα προανατολιζω ψηλα ???Η να αφησω τον κορμο να ανεβαινει και μολις φτασει τα 2 μετρα τα δενω πανω στα υποστηλωματα ??Μπηκα σε σχετικα βιντεο εδω στο ιντερνετ και εψαξα να βρω να δω τα υποστηλωμματα και ψηκες κληματαριες αλλα δεν γραφουν πως ψηλωνει η κλιματαρια να μην ακουμπα στο εδαφος !! Εχετ ιδεα πως γινεται αυτο ??Αν θελετε με ενημερωνετε

Περισσότερα
15/04/2018 15:08 - 15/04/2018 15:11 #25381 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Ξεκινώντας από το μηδέν
Το αμπέλι είναι αναρριχώμενο φυτό (όλες οι ποικιλίες) και όταν αφαιρείς τους κάτω βλαστούς μεγαλώνει συνεχώς η κορυφή,ακόμη και 3 μέτρα το χρόνο σε καλές συνθήκες λίπανσης και ποτίσματος.Χρειάζεται έναν πάσσαλο ή καλάμι για να ανεβαίνει.Για τόση έκταση σκέψου μήπως θέλεις κρεβατίνες με φαγώσιμα και για ίσκιο.
Τελευταία διόρθωση: 15/04/2018 15:11 από κωστας χ.

Περισσότερα
15/04/2018 15:27 #25382 από λυκος
λυκος απάντησε στο θέμα: Ξεκινώντας από το μηδέν
ευχαριστω πολυ ...Ναι φαγωσιμα σταφυλια λεω να βαλω σουλτανινα η μοσχατο !! και ο ισκιος για τους πελατες καλος θα ειναι δν το ειχα σκεφθει ετσι !! Τωρα αν θελω και να βγαζω κρασακι και επιτραπεζιο ποια ποικλια προτεινετε ??η να το χωρισω το χωραφακι αλλη ποικιλια για κρασακι μονο και αλλη για επιτραπεζιο ?/ θελω την γνωμη σας παρακαλω ..

Περισσότερα
15/04/2018 15:34 #25383 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Ξεκινώντας από το μηδέν
Για κρασί και φαγώσιμο μαζί μοσχάτο αλεξανδρείας.Για φαγώσιμα βάλε πρώιμα να τρώνε και οι πελάτες σου κάρντιναλ,σουπέριορ, αττική.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα