file Σκάλισμα στο αμπέλι

Περισσότερα
07/05/2018 17:23 #25486 από dimitak62
dimitak62 δημιούργησε το θέμα: Σκάλισμα στο αμπέλι
Καλησπέρα σε όλους,
Η απορία μου που μου γεννήθηκε εδώ μέσα είναι αν πρέπει να σκαλίζουμε το αμπέλι ή απλά να κόβουμε τα χόρτα. Γιατί διαβάζω ότι το σκάλισμα μπορεί να βλάψει το ριζικό σύστημα του πρέμνου και να δημιουργηθεί πρόβλημα. Από την άλλη εγώ πίστευα ότι με ένα ελαφρό σκάψιμο ανασαίνει καλύτερα το αμπέλι και βοηθά.
Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας για να βγάλω κάποιο συμπέρασμα.

Δημήτρης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
07/05/2018 23:05 #25488 από stelios1
stelios1 απάντησε στο θέμα: Σκάλισμα στο αμπέλι
Αν το περιποιεισαι και παιδευεσαι μονο καλο θα του κανεις, αυτος ειναι ο μονος απολυτος κανονας.
Αν εχεις νερο για ποτισμα μπορεις να δοκιμασεις και τα δυο και αναλογως να δεις τι σου ταιριαζει, σημασια εχει το.. οπως θα ξεκινησεις την χρονια ετσι να την πας ολη, γιατι αν ξεκινησεις με χορτοκοπη πχ και ξαφνικα το καλιεργησεις θα το σοκαρεις.
Εχει αμπελια γεματα χορτα και σου λεει ο αλλος- θα τα κοψω. Θα! Αλλος λεει- δεν πειραζει αμα βαλω την φρεζα θα τα διαλυσω.. Αμα! Αυριο θα σας δειξω φωτο με τετοιο αμπελι που πεθαινει, ο συγκεκριμενος κανει συνδιασμο (οπως του ρθει εκεινη την ωρα), ξαφνικα κανει φρεζα ραντιζει το μισο και σκεφτεται (απο το κλαδεμα) να κοψει τα χορτα.

Περισσότερα
08/05/2018 08:50 #25490 από anstpe
anstpe απάντησε στο θέμα: Σκάλισμα στο αμπέλι
"απολυτος κανονας"? Να σε παραπέμψω στη ψωτό του Κώστα Χ www.ampelourgos.gr/forum/attachment/3163 . Προφανώς το αμπελάκι της φωτό είναι στο πεζοδρόμιο και οι ρίζες του κάτω από πλάκες πεζοδρομίου, Το σκαλίζει κανένας? Δυστυχώς έχασα φωτό από τη λίμνη Αρτζάν να έδειχνα κλήματα παρατημένα πάνω από 20 χρόνια, ακλάδευτα και μέσα στα βάτα, εύρωστα και γεμάτα σταφύλια και με μηδενικές αρρώστιες. Ισως γιατί η φύση είχε ισορροπήσει πλέον από τις εξυπνάδες μας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikos Kotsalis, ampelofilos

Περισσότερα
08/05/2018 11:54 - 08/05/2018 11:58 #25492 από ampelofilos
ampelofilos απάντησε στο θέμα: Σκάλισμα στο αμπέλι
Νομίζω ότι στην περίπτωση ανυπαρξίας νερού ποτίσματος(ξερικό αμπέλι),
πιστεύω-και εφαρμόζω- πως ένα ελαφρύ φρεζάρισμα για καταστροφή των χόρτων και αποφυγή της έντονης εξάτμησης του νερού,
είναι "εκ των ων ουκ άνευ"..;)
Τελευταία διόρθωση: 08/05/2018 11:58 από ampelofilos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": setoinos

Περισσότερα
08/05/2018 17:21 #25493 από dimitak62
dimitak62 απάντησε στο θέμα: Σκάλισμα στο αμπέλι
παρακολουθώ τις απαντήσεις και σας ευχαριστώ. Βέβαια δεν έχω καταλήξει κάπου και μου φαίνεται φυσιολογικό αυτό όμως μαθαίνω. Το Αμπελάκι ποτίζεται Κανα δίμηνο όταν είναι πολύ υψηλές οι θερμοκρασίες.
Δημήτρης

Περισσότερα
08/05/2018 23:19 - 08/05/2018 23:20 #25497 από anstpe
Αυτό που θέλω να πω είναι οτι δεν υπάρχει κανόνας.
Στη φύση βέβαια δεν υπάρχει μονοκαλλιέργεια, υπάρχει αρμονική συμβίωση και ισορροπία.
Λιγότερες επεμβάσεις, λιγότερα φάρμακα, ισορροπημένο περιβάλλον, Η καλλιέργεια όμως δεν είναι εντατική και έχουμε μικρότερες αποδόσεις. Λιγότερη απόδοση = λιγότερα κέρδη για τον επαγγελματία. Για τον ερασιτέχνη χομπύστα εραστή της ποιότητας όμως?
Πήρα το αμπελάκι μετά το θάνατο του πεθερού μου. Νοικοκύρης, μιά φορά το μήνα φρέζα. Πεντακάθαρο. Έψαχνε το μυρμήγκι να κρυφτεί και δεν έβρισκε σκιά. Λίπασμα με το τσουβάλι και πότισμα μιά φορά το μήνα από την έκπτυξη και μέχρι το γυάλισμα. Απόδοση? Απλά τραγική.
Πήγα χώμα για ανάλυση. Το χώμα νεκρό. Οργανική ύλη ΜΗΔΕΝ. Υδατικό στρες στα φυτά έδειξε οτι διψάνε απεγνωσμένα, αν είχαν πόδια θα την είχαν κάνει και θα 'χα μόνο πασσάλους και σύρματα.
Οδηγίες που έλαβα, να κάνω μόνο χορτοκοπή ή καταστροφέα ή χημική καταστροφή και να ενισχύσω με οργανική ύλη το χώμα μου τουλάχιστον για τα επόμενα 5 χρόνια, Χλωρή λίπανση δεν μπορώ να κάνω γιατί έχω περιορισμό καιρού.
Να κάνω βαθύ ριπερ στο χωράφι γιατί η φρέζα είχε σχηματίσει στα 15-20 εκατοστά ένα αδιαπέραστο από το νερό γυαλί και δεν πέρναγε σταγόνα νερό στις ρίζες.
Τελευταία διόρθωση: 08/05/2018 23:20 από anstpe.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gomati_sok, stelios1, κωστας χ

Περισσότερα
08/05/2018 23:22 - 08/05/2018 23:36 #25498 από stelios1
Απολυτο κανονα εννοω (και αυτο φαινεται καθαρα αν διαβασει κανεις τι εγραψα) οτι η τον εναν η τον αλλον τροπο ακολουθησει ο φιλος μας dimitak62 να το κανει σωστα. Να φροντισει και να περιποιηθει το αμπελι και αυτο θα τον αποζημιωσει, αυτο ειπα απολυτο κανονα ΔΙΟΤΙ οι εμμονες και τα ΄'βιτσια' του καθενος μας υπερ του ενος η του αλλου τροπου ειναι παρα πολυ σχετικα, δεν ειπα τιποτα αλλο.
anstpe την ειδα την φωτο βεβαια και απορω πως ειναι δυνατον να θεωρεις οτι ειναι μια εκαταλειμενη κληματαρια?
Ανοιξε αν θελεις ενα θεμα να συζητησουμε για το τι ειναι σωστο για την φυση και τι μπορει να κανει απο μονη της.
Τελευταία διόρθωση: 08/05/2018 23:36 από stelios1.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": anstpe

Περισσότερα
08/05/2018 23:35 #25499 από stelios1
Ειναι αμπελι γειτονα, πριν κανα μηνα μου ζητησε τ καταστροφεα να κοψει τα χορτα-βεβαιως του λεω οποτε θελεις πες μου- μετα βλεπω να εχει κανει φρεζα οπως φαινεται στ φωτο. Προχθες βλεπω τις μισες σειρες ραντισμενες οπως βλεπετε στην φωτο. Η φωτογραφια ειναι σημερινη και το αμπελι πρωιμο (κυριως μερλο) και ρωταω.. ειναι εικονα αυτη? Δεν επρεπε να ειναι διπλασιο στην αναπτυξη?
Δεν φταιει η χορτοκοπη (η οποια δεν υφισταται) δεν φταιει η φρεζα δεν φταιει το ζιζανιοκτονο που αναγκαστικα τωρα εφ οσον βαριεται να κοψει θα το ριξει σε τριπλη δοση.. Φταιει το οτι γενικα δεν το περιποιειται.
Συνημμένα:

Περισσότερα
09/05/2018 00:01 #25501 από anstpe
stelios1 συμφωνούμε απόλυτα, Δεν υπάρχει απόλυτος κανόνας. Οι εκάστοτε συνθήκες καθορίζουν τις ενέργειες μας,
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios1

Περισσότερα
09/05/2018 00:29 - 09/05/2018 00:31 #25503 από stelios1
Τωρα ειδα οτι μαζι γραφαμε.. Πριν λιγα χρονια εφτιαξα καταστροφεα (απλο περιστροφικο με αλυσιδες 1,4 μετρα) και εσπειρα βικο στο αμπελι για χλωρη λιπανση, τον εκοψα μολις ηρθε στον ανθο και το αποτελεσμα? Στεγνωσε το αμπελι και το καλοκαιρι ζοριστηκε υπερβολικα. Δεν ηταν το αμπελι μου? Η χρονια? Το χωμα? Γ αυτην την ενεργεια. Μιλωντας γ αυτο με εναν 80++ στο καζανι μου ειπε.. να το οργωσεις τωρα, να πιει νερο και αυτο εκανα και το κανω τωρα καθε χειμωνα. Οργωνω στην μεση (2,6 μετρα αποσταση σειρων) 20-30 μετρα, το ανασηκωνω για 2-3 μετρα γιατι εχει κλιση και ξανα μεσα, αυτο τελικα του κανει πολυ καλο οσο κ αν ακουγεται παραξενο.
Τελευταία διόρθωση: 09/05/2018 00:31 από stelios1.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gomati_sok

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.282 δευτερόλεπτα