file Η διαχείριση (εργασίες - φυτοπροστασία) του αμπελιού μου

Περισσότερα
15/06/2016 12:58 - 15/06/2016 23:54 #21017 από anstpe
anstpe δημιούργησε το θέμα: Η διαχείριση (εργασίες - φυτοπροστασία) του αμπελιού μου
1. Όταν πέσουν τα φύλλα και μέχρι τέλος Δεκ. κάνω κάθαρο.
2. Κλαδεύω τέλος Φεβ - αρχές Μαρτίου και στη συνέχεια τη μία χρονιά ραντίζω με εντομοκτόνο για τα διαχειμάζοντα έντομα και την επόμενη μόνο καθαρίζω τα πρέμνα από τα νεκρά ξεφλουδίσματα χωρίς ράντισμα.
3. Στο φούσκωμα αφαιρώ τους διπλούς οφθαλμούς και μόνο τη χρονιά που καθάρισα τα πρέμνα ραντίζω με βρέξιμο θειάφι.
4. Με την έκπτυξη των οφθαλών (στα 1-2 εκατ.) ραντίζω με σκεύασμα που περιέχει ΦΟΣΕΤΥΛ-ΑΛ και ΦΟΛΠΕΤ με διπλή δράση για τη φόμοψη και τον περονόσπορο.
5. Μετά από 8-10 μέρες αφαιρώ τους διπλούς βλαστούς κάνω χορτοκοπή και ξαναραντίζω με το φάρμακο του 4.
6. Όταν φαίνονται τα σταφύλια βλαστολογώ αφαιρώντας βλαστούς άκαρπους, από τσίμπλες, εκτός θέσης. Δεν ραντίζω γιατί το ράντισμα του 5 με καλύπτει για τον περονόσπορο.
7. Στα 10 εκ βλαστού αφαιρώ τα πατόφυλλα.
8. Πριν την ανθοφορία αφαιρώ εσωτερικά φύλλα, ξεμασκαλίζω μέχρι το σταφύλι. Ραντίζω με σκεύασμα που περιέχει ΠΡΟΠΙΝΕΜΠ και ΤΡΙΑΝΤΙΜΕΝΟΛ με διπλή δράση για τον περονόσπορο και το ωίδιο.
9. Μία βδομάδα μετά την ανθοφορία ραντίζω ξανά με το φάρμακο του 8.
10. Μετά 12 μέρες "αν έχω" εστίες ωιδίου ραντίζω με βρέξιμο θειάφι.
11. Όταν η ρόγα έχει μέγεθος φακής κορφολογώ στο 1,40 φυλλικό τοίχος και κάνω χορτοκοπή.
12. Από τον περκασμό και μέχρι τον τρύγο ξεφυλλίζω σταδιακά. "Αν χρειαστεί" ράντισμα το κάνω στη ζώνη των σταφυλιών με βορδιγάλειο πολτό για όξινη σήψη και βρέξιμο θειάφι για ωίδιο.

- Η επιλογή των φαρμάκων έγινε γιατί το ΦΟΣΕΤΥΛ-ΑΛ + ΦΟΛΠΕΤ είναι στην 6η ομάδα του FRAC, το ΠΡΟΠΙΝΕΜΠ + ΤΡΙΑΝΤΙΜΕΝΟΛ είναι στην 2η ομάδα του FRAC, ο Βορδιγάλειος και το θείο είναι σε δικές τους ξεχωριστές ομάδες και έτσι παρουσιάζεται μικρότερος κίνδυνος ανάπτυξης ανθεκτικότητας. Επιπλέον λειτουργούν τόσο προληπτικά όσο και κατασταλτικά σε περισσότερες από 1 ασθένειες.
- Το ΦΟΣΕΤΥΛ-ΑΛ + ΦΟΛΠΕΤ επιτρέπει 3 εφαρμογές ανά περίοδο και εγώ το χρησιμοποιώ 2, το ΠΡΟΠΙΝΕΜΠ + ΤΡΙΑΝΤΙΜΕΝΟΛ επιτρέπει 2 εφαρμογές.
- Το αμπέλι μου είναι 1 στρέμμα και ραντίζω με ψεκαστήρα πλάτης στη μικρότερη ποσότητα και όγκο ψεκαστικού υγρού που γράφει το κάθε σκεύασμα.
- Έχω ερυθρά οινοποιήσιμα.
Τελευταία διόρθωση: 15/06/2016 23:54 από anstpe.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": isaakpa, A7PILOT, KRASOULIOS, baxsar, Nancy1511, Τζίμης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
15/06/2016 13:39 - 15/06/2016 13:46 #21018 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Η διαχείριση (εργασίες - φυτοπροστασία) του αμπελιού μου
Ευχαριστώ και προσθέτω.Κλάδεμα αργότερα οι ορεινοί.Στο 4.και 5. προσθέτω βρέξιμο θειάφι και στο 8 ή 9.εντομοκτόνο για ευδεμίδα. Στο 3. σκόνη θειάφι. Μετά τον περκασμό δεν ραντίζω.
Τελευταία διόρθωση: 15/06/2016 13:46 από κωστας χ.

Περισσότερα
15/06/2016 14:19 #21019 από anstpe
anstpe απάντησε στο θέμα: Η διαχείριση (εργασίες - φυτοπροστασία) του αμπελιού μου
Στην περιοχή μου οι συνθήκες για ανάπτυξη ωιδίου εκπληρώνονται συνήθως μεταξύ 7 και 8, οπότε με καλύπτει ο ψεκασμός του 8.
Για την ευδεμίδα βάζω φερομονικές παγίδες. Ο αριθμός των εντόμων 1-2 δε δικαιολογεί ράντισμα οπότε το αποφεύγω.
Στο 12 η ποσότητα των φαρμάκων αν γίνει ραντισμα είναι στην μισή ποσότητα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωστας χ

Περισσότερα
21/03/2018 20:01 #25307 από ΓΜ
ΓΜ απάντησε στο θέμα: Η διαχείριση (εργασίες - φυτοπροστασία) του αμπελιού μου
Καλησπερα,
πηγα σημερα να ραντισω και ειδα πανω στους βλαστους μικρα διαφανα μπαλακια.Καταλαβα οτι ειναι αυγα λογικα αλλα δεν ξερω απο τι και κατ επεκταση πως να το αντιμετωπισω.Εχετε καποια ιδεα;
Ευχαριστω

Περισσότερα
21/03/2018 21:30 #25308 από Bullock
Bullock απάντησε στο θέμα: Η διαχείριση (εργασίες - φυτοπροστασία) του αμπελιού μου
Μία φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ!

Περισσότερα
21/03/2018 21:38 #25309 από ΓΜ
Προσπαθησα αλλα δεν γινοταν.Ειναι πολυ μικρα

Περισσότερα
22/03/2018 16:59 #25311 από setoinos
setoinos απάντησε στο θέμα: Η διαχείριση (εργασίες - φυτοπροστασία) του αμπελιού μου
Αγαπητέ φίλε , μάλον πρόκειται για σταγόνες υγρασίας ,
ένα φυσιολογικό φαινόμενο που συμβαίνει την άνοιξη ,όταν το
έδαφος είναι κορεσμένο με νερό . Ο χαλκός και το θειάφι που είναι
υγροσκοπικά θα εξαφανίσουν τις σταγόνες , ή ο ήλιος όποτε βγεί .
Μην σου φανεί παράξενο εάν δεν συμβαίνει σε όλες τις ποικιλίες .

Περισσότερα
22/03/2018 18:52 #25312 από ΓΜ
Ευχαριστω για την απαντηση,
στην Κρητη που ειμαι εχει μερες να βρεξει και γενικα εχει ηλιοφανεια

• gomati_sok
  • Το Άβαταρ του/της gomati_sok
  • Αποσυνδεμένος
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Μεταξύ Θεσσαλονίκης και Γοματίου Χαλκιδικής
Περισσότερα
22/03/2018 21:10 #25313 από gomati_sok
gomati_sok απάντησε στο θέμα: Η διαχείριση (εργασίες - φυτοπροστασία) του αμπελιού μου
ΓΜ ,
το έχουμε ξαναπεί και πέρισυ, το φαινόμενο εμφανίζεται σε μερικές ποικιλίες ,και ναι όντως μοιάζουν με αυγά διάφανα, ορατά με το μάτι, δεν είναι όμως τίποτα ανησυχητικό,εμφανίζεται μετά την έκπτυξη των πρώτων 2-3 φύλλων στην βάση της νές κλιματίδας και θα εξαφανιστεί σε μια βδομάδα περίπου.

Αν θέλεις να εμβαθύνεις πάρε μερικά με ένα τσιμπιδάκι , βάλτα σε ένα μικρό βαζάκι σε θερμοκρασία δωματίου και παρακολούθησε την εξέλιξη.

εύχομαι να γυρίσει ο καιρός και στην Κρήτη , έστω και τώρα ........

“Θά μεταλάβω μέ νερό θαλασσινό
στάλα τή στάλα συναγμένο ἀπ' τό κορμί σου
σέ τάσι ἀρχαῖο, μπακιρένιο ἀλγερινό,
ποῦ κοινωνοῦσαν πειρατές πρίν πολεμήσουν.”

Περισσότερα
23/03/2018 11:19 #25314 από ΓΜ
Ευχαριστω για την πληροφορια.Απο αυριο ισως δουμε βροχες απ οτι λενε

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.326 δευτερόλεπτα