file Ξεκίνημα νέου αμπελιού

Περισσότερα
11/11/2017 08:38 #24637 από Θάνος***
Θάνος*** δημιούργησε το θέμα: Ξεκίνημα νέου αμπελιού
Γεια σας!Θέλω να βάλω μερικά αμπέλια σ ένα χωριό της φθιώτιδας,στα 700 μέτρα υψόμετρο.θα ήθελα τη βοήθειά σας για να μου πείτε αν αξίζει ν 'ασχοληθώ,λόγω του ότι ειναι λίγο μακρυά.Εάν δε βγαίνει κάτι αρκετά ποιοτικό βαση του κλίματος και της εδαφολογικής ανάλυσης να μη μπω στον κόπο και σε έξοδα.
PH 8.2
ΙΣΟΔΥΝΑΜΗ ΑΓΩΓΙΜΟΤΗΤΑ 1145 ΜS/CM 2
CaCOολικό 37%
οργανική ουσία 1,0c 12.9%
άζωτο ανταλλάξιμο 12ppm 7 μονάδες
φώσφορος ανταλλάξιμος 5ppm 5 μονάδες
κάλλιο ανταλλάξιμο 87ppm 33μονάδες

εάν κατά τη γνώμη σας αξίζει,τι ποικηλίες μου προτείνετε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11/11/2017 11:06 #24639 από κωστας χ
κωστας χ απάντησε στο θέμα: Ξεκίνημα νέου αμπελιού
Θάνο καλωσόρισες.Όταν λες αμπέλια εννοείς κλήματα σε χωράφι μέχρι ενός στρέμματος; Το υψόμετρο δεν είναι εμπόδιο. Η απόσταση δεν ευνοεί διότι το αμπέλι θέλει συχνή επίβλεψη. Η εξέταση εδάφους θα βοηθήσει τον φυτωριούχο να σου δώσει το σωστό υποκείμενο και τι λίπασμα να ρίξεις.Η ποικιλία επιλέγεται μόνο από ΕΣΕΝΑ με βάση ποια ποικιλία σου αρέσει να πίνεις.

Περισσότερα
11/11/2017 15:15 #24654 από Θάνος***
Θάνος*** απάντησε στο θέμα: Ξεκίνημα νέου αμπελιού
Κωστα ευχαριστω για το χρόνο σου!ναι αυτο ακριβώς εννοουσα.Μηπως το συγκεκριμένο υψόμετρο και οι κλιματολογικές συνθήκες(ισως κ η σύσταση εδάφους)ευνοούν περισσοτερο ώστε να παρω ενα ποιοτικότερο σταφύλι,απ οτι θα επαιρνα απο ενα χωράφι κοντα στη Λαμια;;Εαν μπορεις να με βοηθήσεις σ αυτο το κομματι,θα μου ηταν πολυ χρησημο ώστε ν αποφασίσω που να φτιαξω το αμπέλακι μου

Περισσότερα
11/11/2017 16:40 #24660 από κωστας χ
Αν μένεις στη Λαμία και έχεις ελεύθερα τα Σ/Κ κάνε αμπέλι στο χωριό, πόσο μάλλον αν έχεις και σπίτι εκεί.Στο χωριό έχουν αμπέλια;Στην εξέταση που έκανες κοίταξε για ενεργό ασβέστιο.Η σύσταση του εδάφους τι είναι; Το χωράφι είναι επίπεδο ή πλαγιά; Είναι προς το βορρά ή προς το νότο η πρόσοψη;Νερό έχεις για πότισμα στα 2 πρώτα χρόνια;Το κυριότερο πίνεις λευκό ή ερυθρό,ξηρό ή γλυκό,με τι αρωματικό προσανατολισμό κρασί.Καλό κουράγιο σε πολλά ερωτήματα που πρέπει να απαντηθούν.

Περισσότερα
11/11/2017 20:44 #24675 από Θάνος***
Κώστα νομίζω 'κοιτάζει' νοτιοανατολικά και υπάρχει νερό.Παλιά υπήρχανε πολλά αμπέλια,τώρα δυο μικρά έχω δει.Ενεργο ασβέστιο δε βλεπω θα σου γραψω αυτα αν σε βοηθάνε;
αμμώδες κλάσμα 60%
αργιλώδες κλάσμα 26%
αργιλοιλυωδες κλάσμα 14%
Προτιμώ το ξηρό κρασί(κόκκινο και λευκό).Στο κόκκινο μου αρέσει το γεμάτο σώμα,οι φροθτώδεις γεύσεις και η χαμηλή οξύτητα.Ενώ στο λευκό θα μου ήταν πιο ευχάριστη η οξύτητα και το πιο ελλειπές σώμα.
Μάλλον θα χρειαστει να επιλέξω πρώιμες ποικηλίες λόγω υψόμετρου
Πιστεύεις πως θα υπάρχει διαφορά στην ποιότητα ώστε να με αποζημιώσει η απόσταση?

Περισσότερα
11/11/2017 21:38 - 11/11/2017 21:39 #24678 από κωστας χ
Με 60% αμμώδες βάζεις βέργες χωρίς το φόβο φυλλοξήρας. Για ερυθρό Λημνιό ή Κοντοκλάδι κόκκινο (ρώτησε σε Λιανοκλάδι ή Παλιοβράχα) 70% με Cabernet Sauvignon 30%.Για λευκό Ασύρτικο, Μαλαγουζιά, Ροδίτη. Διάλεξε γεύσεις . Υ.Γ. Ποιό χωριό;
Τελευταία διόρθωση: 11/11/2017 21:39 από κωστας χ.

Περισσότερα
12/11/2017 11:46 #24699 από Θάνος***
Γαρδικακι λεγεται το χωριό!για κόκκινο syrah δεν ταιριάζει λες;ασυρτικο με μαλαγουζια βλεπω το δουλεύουν αρκετα..ευχαριστω Κωστα!

Περισσότερα
12/11/2017 12:46 #24704 από κωστας χ
Οικισμός στο Γαρδίκι είναι; Για το υψόμετρο που είσαι και το αμμοαργιλώδες έδαφος ταιριάζουν Cabernet ή Merlot. Σου πρότεινα το πρώτο που κάνει άριστους συνδυασμούς με ελληνικά αρωματικά ενισχύοντας το χρώμα,σώμα,ταννίνες και αρώματα.

Περισσότερα
12/11/2017 13:56 #24708 από κωστας χ
Για Cabernet μπορώ να σε προμηθεύσω βέργες και λίγες ασύρτικο.

Περισσότερα
12/11/2017 15:33 #24714 από Θάνος***
Ωραια κωστα!Αν καταλήξω σε αυτες τις ποικιλίες θα σε ξαναενοχλησω..ποιο ειναι το κόστος τους για να εχω μια ιδέα;

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.317 δευτερόλεπτα